Kalendarium > Szlakiem Walk Powstańców Wielkopolskich

Szlakiem Walk Powstańców Wielkopolskich

W dniu 26 września br. Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. wraz z grupą młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. wyjechali na szlak, którym szli średzcy Powstańcy z odsieczą walczącym z pruskim zaborcą.

Po zwiedzeniu Katedry w Gnieźnie przeszliśmy na cmentarz, gdzie znajduje się pomnik poświęcony Powstańcom, groby Powstańców, w tym jeden nowy - spoczywa w nim dowódca Paweł Cyms, ekshumowany w 2013 r. Pod pomnikiem delegacja młodzieży z LO w składzie: Aleksandra Zagórecka, Maria Eichler i Maciej Nowaczyk złożyła wiązankę kwiatów.

W Szubinie spotkaliśmy się z dyrektorem Muzeum Ziemi Szubińskiej, p. Kamilą Czechowską, która przedstawiła nam zbiory muzealne dotyczące Powstania Wielkopolskie i film dokumentalny o najdłużej żyjącym szubińskim Powstańcu. Na planszach w Muzeum znaleźliśmy zdjęcia naszej średzkiej kwatery i usłyszeliśmy wiele komplementów na jej temat. Na cmentarzu parafialnym w Szubinie p. dyrektor zaprezentowała plan rozmieszczenia pojedynczych grobów powstańczych z ich oznaczeniami . Całość została sprezentowana społeczności szubińskiej przez Wiarę Lecha.

Na zbiorowej mogile Powstańców na cmentarzu delegacja średzka (pp. Celina Główczeska, Krystyna Grzesiecka i Krzysztof Joachimiak) złożyła wiązankę kwiatów. Później pojechaliśmy do Rynarzewa, do miejscowości, w której walczyło wielu średzkich Powstańców. Przy pomniku na cmentarzu poświęconym pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wiązankę kwiatów złożyła delegacja: pp. Jadwiga Frączak, Halina Waraczewska i Damian Zieliński. Odwiedziliśmy także miejsca pamięci w Zamościu, gdzie delegacja: pp. Bożena Wieczorek, Stefan Wieczorek zapaliła znicz. Dalej, w Łabiszynie, znicz ku czci Powstańców zapalił p. Jan Jaskuła. Ostatnim punktem naszej trasy był Lubostroń. Zwiedziliśmy tam piękny obiekt pałacowy o bogatym wystroju wnętrz, z odrestaurowanym ponad 40 hektarowym parkiem z przebogatym drzewostanem.

Wróciliśmy do Środa zadowoleni, wzbogaceni wrażeniami. Naszej wyprawie towarzyszyła przewodniczka PTTK p. Lidia Pazoła, której tą drogą jeszcze raz dziękujemy za przekazane wiadomości i sprawne kierowanie wyjazdem.

powrót do menu