100 rocznica > 27 grudnia 2018 roku

27 grudnia 2018 r.

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

 

100 lat minęło od momentu gdy Poznaniacy chwycili za broń i postanowili walczyć o wyzwolenie spod jarzma pruskiego i przyłączenie do wyzwolonej już Polski.

Aby uczcić Średzian, którzy 100 lat temu ruszyli niezwłocznie na pomoc walczącemu Poznaniowi, Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. zorganizowało szereg imprez. Ich kulminacja przypadła dokładnie 27 grudnia 2018 r. W tym dniu na średzkim Starym Rynku o godz 14.00 miała miejsce inscenizacja historyczna „Na pomoc walczącemu Poznaniowi”. Przypomniano w tej inscenizacji powstanie 1. Kompanii Średzkiej. Tak jak wtedy, przed 100. laty, Alfred Milewski pod środkową latarnią wyznaczył spośród ochotników osoby, które rekrutowały skład tej kompanii. Wywołano nazwiska wszystkich ochotników. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych, uczniowie Zespołu Szkół Akademickich oraz członkowie Narodowej Środy. Po sformowaniu oddziału ochotnicy przemaszerowali do Średzkiej Kolegiaty na jubileuszową mszę św.   Po wprowadzeniu do Kościoła 1 Kompanii Średzkiej i pocztów sztandarowych  o godz. 15.00 rozpoczęła się msza św., której przewodniczył jego ekscelencja biskup Damian Bryl. Asystowali mu ks. kanonik Janusz Śmigiel, ks. dr Krzysztof Michalczak i ks. Tomasz Agatowski

Uczestnicy uroczystości po mszy przejechali na Kwaterę Powstańców, która była pięknie udekorowana biało-czerwonymi szarfami i na każdym grobie palił się znicz (dekoracje zostały umieszczone na grobach powstańców rano tego dnia przez członkinie Stowarzyszenia i członków młodzieżowego koła z Zespołu Szkół Akademickich).  Na początek odśpiewano hymn Polski. Następnie przemawiała prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich p. Maria Mielcarzewicz, kolejno Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego p. Wojciech Jankowiak, a na koniec modlitwę za powstańców poprowadził jego ekscelencja biskup Damian Bryl. Uroczystości na cmentarzu zakończyło składanie kwiatów przez niezliczone delegacje.

Akcentem kończącym obchody tak ważnego jubileuszu było racowisko, które o godz. 18.30 niezwykle starannie przygotowała na Starym Rynku „Narodowa Środa”.

Oprac.: Stefania Jaróżek-Rum

 

Link do zdjęć z uroczystości

https://drive.google.com/open?id=19m7r_xaldIrSCMZE7eu8CD9gPyJkfu6d

 

powrót do menu