100 rocznica > Mural

W 2017 roku Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej rozpisało konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu i banneru, które miałyby upamiętnić setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W konkursie zwyciężył projekt pana Przemysława Zalesińskiego.
Wraz z końcem maja został on zrealizowany przez firmę wypiszwymaluj.com z Olsztyna na powierzchni 45 m² bocznej ściany budynku znajdującego się na ulicy Niedziałkowskiego od strony ul. Dąbrowskiego na wysokości pomnika gen. Dąbrowskiego i Wieży Ciśnień.
Jak przyznał autor projektu, ma on na celu zwrócenie uwagi młodym ludziom, że autorzy “jedynego takiego   zwycięstwa” (to pierwsza część hasła przedstawionego na muralu) byli w ich wieku, gdy złapali za broń tuż po powrocie z frontu I wojny światowej. Drugi człon hasła, “nie zmarnujmy szansy tej” jest bezpośrednim       wezwaniem do tego, by szanować w codziennym życiu to bezcenne zwycięstwo, które stało się znaczącym elementem lokalnej tożsamości i zarazem wielkim powodem do dumy.
Głównymi motywami graficznymi jest nawiązanie do fotografii defilady wojskowej na Ławicy z 1920, na której  uwiecznieni zostali piechurzy wojsk wielkopolskich, a także wizerunek dowódcy I Kompanii Średzkiej, mjr. Alfreda Milewskiego. Pozostałymi elementami są biało-czerwone kotyliony, flaga wojsk wielkopolskich na tle mapy oraz sztandar I Kompanii Średzkiej. Po nałożeniu wałkami podkładu silikonowo-akrylowego użyto elewacyjnych farb akrylowych, wykańczając obraz pędzlami i sprayami, a do napisów użyto przygotowanych zawczasu szablonów. Do zabezpieczenia użyta została powłoka antygraffiti. Podczas przygotowywania muralu i tuż po jego ukończeniu ekipa przygotowująca mural doświadczyła ogromnego zainteresowania przechodniów, którzy wielokrotnie pytali o projekt i w rozmaity sposób okazywali aprobatę dla dzieła, które zapewne na trwałe wpisze się w okoliczną scenerię.

https://drive.google.com/file/d/0B_JBJRQIO0vKZktneWwwZDN1U0QzUkZLeXZhRWtzMVVjWUhz/view?usp=sharing

powrót do menu