100 rocznica > Obchody 100-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Środzie Wlkp

 OBCHODY  100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Środzie Wlkp.

 

Na czele obchodów stoi Komitet Honorowy powołany 14 kwietnia 2015 r w składzie:

        Burmistrz Miasta Środa Wlkp. Wojciech Ziętkowski

         V-ce Starosta powiatu Średzkiego  Piotr Kasprzak

          Ks.  Kanonik proboszcz średzkiej kolegiaty Janusz Śmigiel

         Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp.

         Anna Podbielska

         Przewodniczący Rady Miasta  Paweł Dopierała

         Przewodniczący Rady Powiatu Marcin Bednarz

         Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp.

         Maria Mielcarzewicz.

15 czerwca 2015 r  przyjęte zadania zostały rozdzielone dla poszczególnych zespołów tematycznych z określonymi terminami  wykonania i  sposobami ich sfinansowania.

 

14 października 2017 r – inauguracja obchodów 100. Rocznicy wybuchu Powstania  Wielkopolskiego 1918- 1919 odbywająca  na Strzelnicy Bractwa Kurkowego. Towarzyszyły jej uroczystości

140. rocznicy urodzin ks. Mieczysława Meissnera i  20 – lecie Stowarzyszenia.

Odbyła się też promocja publikacji pt.” Tradycja pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Ziemi Średzkiej „  aut. Damiana Zielińskiego.

Ogłoszono rozstrzygnięcie   konkursu na  mural i baner o tematyce Powstania Wielkopolskiego. Wyniki konkursu opublikowane zostały na łamach Gazety Średzkiej.

Mural aut. Przemysława Zalesińskiego  wykonany został na ścianie budynku vis a vis pomnika gen Henryka Dąbrowskiego .

Baner aut. Adama  Wójkiewicza emitowany będzie na audiobuku  w m-cu listopadzie i grudniu 2018 przy stacji benzynowej  Orlen krzyżówka  szosy do Zaniemyśla  z  S-11.

22 grudnia 2017 r w dniu Patrona w Liceum Ogólnokształcącym w Środzie odbyła się uroczystość organizowana przez młodzież i grono pedagogiczne . Poprzedzona została otwarciem ronda „ Powstańców Wielkopolskich” u zbiegu ulic Brodowska, 27 grudnia i Karola Marcinkowskiego.       

27 grudnia 2017 r  obchody  rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęte Masza św. w

intencji Powstańców w średzkiej kolegiacie i na kwaterze Powstańców. 

28 grudnia 2017 r  członkowie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, średzcy Harcerze, młodzież ze średzkiego Liceum, ze Związku Strzeleckiego, członkowie PSL, władze Miasta  i Powiatu  Średzkiego brali udział w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i na Powązkach na kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Śląskich organizowanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Wożniaka   

Wykorzystując prace konkursowe dzieci i młodzieży szkolnej przygotowano i wydano kalendarz okolicznościowy na rok 2018  .                                                                                                                       Rok 2018 na podstawie uchwał  Rady Miasta i Rady Powiatu został ogłoszony Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Na łamach Gazety średzkiej wg ustalonego planu ukazują się  publikacje na temat  Powstania Wielkopolskiego opracowane przez członków Zarządu Stowarzyszenia.

Ogłoszony został konkurs na znaczek pocztowy o tematyce Powstania Wielkopolskiego, I miejsce zdobyła uczennica  Keglika w Środzie Wlkp.  Monika Kędziora.                                     .  Zgłoszony do Poczty Polskiej,

Wydrukowany, zostanie wykorzystany przy wysyłaniu zaproszeń na uroczystości 21 i 27 grudnia br.

Kontynuowano zbiórkę dokumentów do biogramów o Powstańcach Wielkopolskich, których   biogramy ukarzą się w kolejnym XV tomie wydawanym przez  Zarząd główny  Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.

Rozpoczęto zbiórkę starych  zamków i kluczy z przeznaczeniem na dofinansowanie Pomnika.

Zorganizowano spotkanie z dyrektorami szkół na temat akcji i konkursów  które mają dotyczyć 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  

 Rozpoczęto zbiórkę starych fotografii i  dokumentów na wystawę „ Pamiętamy o naszych bohaterach”, która  otwarta zostanie 12 listopada 2018 r w Galerii na Starym Rynku w Środzie Wlkp.

Niektóre z nich z krótkimi opisami wyeksponowane  zostaną na sztalugach zewnętrznych  ustawionych na Starym Rynku .

Trwa kontynuowana od 2016 r akcja oznakowywania grobów Powstańców na wszystkich cmentarzach powiatu średzkiego.

Przeprowadzono renowację grobów wojennych  tych,  którzy zginęli w działaniach  wojennych na frontach Powstania  na kwaterze i na cmentarzu parafialnym w  Winno Górze.

Naprawiano   138 krzyży  przy grobach Powstańców spoczywających na kwaterze.        

Opracowano krótkie teksty dotyczące wydarzeń z dnia 27 i 28 grudnia 1918r które miały miejsce w Środzie . Teksty te  zostaną skierowane w ramach akcji „ Cała Środa czyta „ do szkół celem wykorzystania na lekcjach historii i przy zwiedzaniu wystawy w średzkiej Galerii.

Wydany zostanie tomik poezji ze zbiorem wierszy o Powstaniu Wielkopolskim. Zbiór powstał dzięki

16 edycjom konkursu „ O zloty kałamarz”.

Przeprowadzona zostanie akcja „ Wywieś flagę „ w ramach której rozprowadzona zostanie wśród mieszkańców Środy flaga powstańcza.

21 grudnia 2018 r  o godz.10- tej w dniu Patrona Liceum Ogólnokształcącego zostanie uroczyście  odsłonięty i poświęcony Pomnik Powstańców Wielkopolskich na skwerze noszącym imię Powstańców Wielkopolskich przy zbiegu ulic ks. Kegla i Wiosny Ludów. Po czym rozpoczną się uroczystości w gmachu Liceum.

27 grudnia 2018 r  uroczystości  rozpoczną się o godz. 14-tej na Starym Rynku przedstawieniem  wydarzeń które  miały miejsce 100 lat temu.

I jak tradycja karze o godz. 15-tej Masz św. w kolegiacie  w intencji Powstańców  i po niej przemarsz na kwaterę .

28 grudnia 2018r . uroczystości w Warszawie z udziałem członków  Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, średzkich Harcerzy, młodzieży ze średzkiego Liceum, Związku Strzeleckiego, członków PSL, władz Miasta i powiatu Średzkiego.

30 grudnia 2018 r odbędzie się I Bieg im Powstańców Wielkopolskich  organizowany wspólnie z Klubem Sportowym „Polonia „ w Środzie Wlkp.

 

Zwieńczeniem obchodów 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 1918-1919 r będzie wydanie albumu w którym  zamieszczone będą fotografie Powstańców zgromadzone na Wystawie i posadzony zostanie przy średzkiej Kolegiacie drzewo wolności.

 

 

 Środa Wlkp.,   wrzesień 2018 r.                                                              

powrót do menu